SIKÇA SORULAN SORULAR
Kartınızın üzerinde temassız işaretini () görüyorsanız, kartınız temassız ödeme özelliği taşıyor demektir. Temassız kartınızı, temassız özellikli POS ve ya Ödeme Kaydedici Cihaza (ÖKC) yaklaştırarak ödemenizi hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. İşyeri iseniz; 750 TL’ye kadar olan işlemler için kartın POS cihazına takılmasına, imza atılmasına ve şifre girilmesine gerek olmadan temassız ödeme alabilirsiniz. 750 TL üzeri temassız işlemler müşterinin kart şifresini girmesi ile tamamlanır.
NFC özellikli ve uygun işletim sistemine sahip telefonunuz varsa ve kartınızı aldığınız banka/kuruluşa ait mobil uygulama bu teknolojiyi destekliyorsa cep telefonunuzla temassız ödeme yapabilirsiniz. NFC (Near Field Communication - Yakın Alan İletişimi), iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesi için tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji standardıdır.
Temassız POS’u olan ve ödeme esnasında kartınızı isteyen işyeri yetkilisine ödemenizi temassız yapacağınızı belirterek kartınızı kendiniz okutabilirsiniz. Temassız ödeme kabul eden bir işyerinde temassız özellikli kartınızı POS’a yaklaştırmanız ve kartın okunduğuna dair sinyali duyana kadar kısa bir süre bekletmeniz yeterlidir.
Temassız ödemeler GÜVENLİDİR!

  • Kartlarınızda bulunan çipler gibi POS cihazları ve uygulamaları da kart ve işlem bilgilerinin korunması için uluslararası güvenlik standartlarına uygun üretilmektedir.
  • İşlem anında kart POS’a yaklaştırılarak okutulurken kart bilgilerinizin çalınma riski yoktur.
  • Kartınızın sizin elinizde kalması, kart bilgilerinizin not edilmesi ya da kopyalanması riskini neredeyse ortadan kaldırır.
  • Cüzdanınızda birden fazla kart varsa, işlem gerçekleşmez. İşlem yapılması için POS’a tek bir temassız kart yaklaştırılması gerekir.
  • Çantanıza, cüzdanınıza POS yaklaştırılarak dolandırıcılık yapılamaz, çünkü POS ürünü titizlikle incelenen ve risk kriterlerinden geçen işyerlerine verilmektedir ve işlemin yapıldığı işyeri zaten en başından bellidir.
  • Tüm bunların yanı sıra, kart çıkaran kuruluşlar temassız ödemeler için adet ve tutar kontrolleri uygulayabilmektedir.
Ayrıca, Bankalar ve Elektonik Para Kuruluşları’nın yanı sıra yerli ve uluslararası kartlı sistem kuruluşları da (Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY, MasterCard, VISA vb.) müşterilerin en az derecede etkilenmesi için her türlü dolandırıcılık vakalarını öngören ve önleyen, en gelişmiş yöntemleri kullanmaktadır.
Hayır. Temassız bir okuyucuya birden çok temassız kart yaklaştırıldığında, işlem gerçekleşmez. Bir başka deyişle, kartların hiç birinden ödeme alınmaz.
Başvurunuz sırasında kart veren banka/kuruluş temsilcisine kartınızın temassız özellikli olmasını istediğinizi söylemeniz yeterlidir.
Kartınızla günde üst üste yapabileceğiniz işlem sayısı kartınızı veren banka/kuruluş tarafından belirlenmektedir. Bu konuda detaylı bilgi almak için, temassız kartınızı aldığınız bankanın/kuruluşun müşteri hizmetlerine danışmalısınız.
Temassız ödemenin en büyük faydası küçük tutarlı işlemlerin hızla tamamlanmasıdır. Bu nedenle 750 TL altındaki tüm harcamalarınızı temassız kartınızla şifre girmeden güvenle ödeyebilirsiniz. 750 TL üzerindeki alışverişlerinizde ise kart şifrenizi girmeniz gerekecektir. Her iki durumda da kartınızı elinizden hiç bırakmadan, hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ödeme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
Kartınızı veren bankanın/kuruluşun güvenlik parametrelerine göre temassız işlem limitiniz değişir. Bu konuda size detaylı bilgiyi kart aldığınız banka/kuruluş sağlayacaktır.
Evet, cihazınızı temassız cihazla değiştirebilirsiniz. Çalıştığınız bankaya/kuruluşa, temassız özellikli bir POS cihazı talebinizin olduğunu iletmeniz yeterli. Yeni nesil yazarkasa (ÖKC) ile temassız ödeme kabul edebilmek için ise yazarkasanızı satın aldığınız üreticiden bilgi alabilirsiniz.

Temassız ödeme sayesinde işlemler daha hızlı yapılacağı için müşterilerinizin kasa önünde sıra bekleme süresini azaltırsınız. Böylece hem müşteri memnuniyeti sağlar, hem de personelinizin iş yükünü hafifletebilirsiniz.

Temassız yapılan işlemlerde Üye İşyerine ek maliyet oluşmayacak, mevcut çalışma koşullarınız geçerli olacaktır.
Temassız kartlarınız ile kazara ödeme yapmazsınız. İşlemin gerçekleşmesi için kartınızın ödemeyi kabul etmeye hazır olan POS’a/ÖKC’ye 4 santimetre mesafede olması gerekir; bu sebeple bilginiz dışında temassız işlem yapılması olası değildir. Öte yandan tüm kartlı işlemler ve işlem kabul eden işyerleri kayıt altındadır.
Temassız kartlara yönelik özel kontrollerin yanı sıra temassız özellikli kartların sınırlı ödeme limitleri mevcuttur. Ancak yine de kartınızın temaslı ya da temassız olmasından bağımsız olarak; eğer kartınızla gerçekleşmiş şüpheli bir işlemle karşılaşırsanız kartınızı kullanmayın, hemen kartınızı aldığınız banka/kuruluşa şüpheli durumu bildirin.